Dobrá zpráva z ČTK

logo-ctkPlzeň bude mít vodáckou atrakci pro rodeo na divoké vodě

Plzeň 20. května (ČTK) - Plzeňští vodáci mají po několika letech snažení na dosah vybudování cvičného i soutěžního místa pro jednu z nejmladších vodáckých disciplín - rodeo na divoké vodě.
Díky sbírce mezi vodáky a dotaci města by měl brzo začít vznikat na odpadním náhonu Kalikovského mlýna na Mži takzvaný playspot.

Je to zařízení, které dokáže v toku "vyrobit" na jednom místě táhlou vlnu nebo vodní válec. Závodníkům v rodeu bude sloužit k tréninku a soutěžím, ostatní vodáci si zde budou moci v bezpečném prostředí procvičit dovednosti a vše potřebné před jízdou na divoké vodě, řekl ČTK Jiří Mrkos z vodáckého oddílu TJ Union Plzeň.

Zatím musejí plzeňští vodáci trénovat na rodeo v asi 100 kilometrů vzdálené Kadani. Městští zastupitelé nyní schválili půlmilionovou dotaci na playspot. Podle Mrkose to jsou zhruba dvě třetiny nákladů, dalších víc než 180.000 korun už dali dohromady sami vodáci ve sbírce. "Hned se můžeme pustit do realizace, všechna povolení máme.
Realizace první etapy přijde asi na 450.000 korun," uvedl Mrkos.

Pro vybudování playspotu je třeba s ohledem na průtok vody modelovat do požadovaného tvaru dno náhonu, další důležitou součástí je sklopitelné přepažení toku. Vznikne tak jakýsi menší jez, který bude možné pomocí klapek ovládat a deformovat tak proud do vodního válce, který drží loď na místě. V době, kdy na playspotu nikdo nebude, bude překážka v toku zcela sklopená, takže voda bude plynout normálně dál. Playspot nijak neovlivní ani malou vodní elektrárnu v Kalikovském mlýně.

Rodeo na divoké vodě se rozvíjí v posledních deseti letech. Je to jakási akrobacie ve kratších obratných kánoích. Závodník musí v časovém limitu předvést ve vodním válci různé figury, které se hodnotí podle množství a obtížnosti. Vodáci proto plánují, že postaví také přírodní tribunu, aby lidé mohli pozorovat kotrmelce, otočky, surfování, piruety a další triky, které závodník na playspotu předvádí.

"Playspot budou moci využívat i ostatní vodáci, aby si nacvičili situace, které mohou potkat v přírodě na řece nebo na divoké vodě,"
dodal Mrkos.

Nová sportovní atrakce naváže na rekreační a volnočasové území podél řek.

Kalikovský mlýn nabízí lidem sportovní vyžití - hraje se zde squash či bowling, plánuje se další rozvoj objektu i venkovních prostor.
Nedaleko mlýnu je cyklisty, chodci i běžci oblíbená alej Kilometrovka, stejně jako relaxační areál u obchodního centra Plaza. Město také chystá velké projekty na rekreační a odpočinková území podél řek.

Lada Pešková mka