Splouvání řek v Národním parku Šumava v roce 2010

Opět všichni s obavou sledujeme vývoj a debaty o podmínkách splouvání řek v Národním parku Šumava. Vzhledem k tomu, že žádná oficiální jednání Pracovní skupiny pro splouvání řek v NPŠ v letošním roce neproběhla, omezím se pouze na informace, které jsem získal prostřednictvím pracovníků NPŠ a od některých starostů z obcí v NPŠ. A také bych si nerad počínal jako některá média, která své zprávy někdy přibarvují a prodávají jen takové „příběhy“, které se hodí a jež veřejnost (dle jejich úsudku) vyžaduje.

Současný Návštěvní řád platí do 30. dubna 2010. Podle platné legislativy jej nelze prodloužit.  Hned v úvodu je třeba zmínit, že celý spor vznikl pro podmínky splouvání (hranice hladiny) Teplé Vltavy v úseku Soumarský most-Pěkná. Zde přežívá kriticky ohrožená perlorodka říční. Vzhledem ke stížnosti na ochranu perlorodky, kterou podali zástupci Okrašlovacího spolku Zdíkov,  Děti  Země  a Český svaz ochránců přírody do Bruselu je potřeba loňský model splouvání Vltavy obhájit před odborníky (specialisté Evropské komise), kteří jej posoudí  a  vyhodnotí vliv na životní prostředí. To není jednoduchá záležitost, vyžaduje čas a je riziko (skoro jistota), že vyhodnocení nebude v potřebné lhůtě hotové.

Je třeba říci, že Správa NPŠ by ráda obhájila loňský model splouvání, ale do vyhodnocení odborníky z pohledu ochrany přírody Natura 2000 musí nějaký řád platit a pokud česká strana nezjedná nápravu, hrozí jí soud a pokuta.   Do té doby by platil řád přechodný, ve kterém se pravidla zpřísní.  Proto Správa NPŠ navrhuje limit, který je absolutní zárukou, že řeka nebude poškozována. Předpokládá se, že přísnější limit 61 cm by platil pouze do konce května, kdy se předpokládá, že už bude posouzení hotové. Vzhledem k tomu, že je v této době takto vysoko hladina řeky běžně díky tání sněhu, nemusí to znamenat žádné omezení.  Ředitel NPŠ František Krejčí řekl: „Loňský limit na řece, kdy vodáci směli na vodu při minimální výšce hladiny 51 centimetrů, fungoval. Bylo to nejlepší, co se za celou dobu podařilo prosadit. Tento způsob splouvání přijalo všech 22 obcí v NPŠ.“    Předpokládá se, že by nejpozději od 1.7.2010 platil loňský limit a podmínky.

Tento návrh projednávala Rada NPŠ (zástupci obcí, Vědecké sekce) se Správou NPŠ a protože se neshodly (lépe řečeno nesešli), musí o podmínkách rozhodnout Ministerstvo životního prostředí.

Pro ostatní řeky (Otava, Vydra) by i v rámci přechodného stavu platily podmínky z loňského roku.

Ozvaly se i hlasy, že ČSK Vltavu „prodal“ za Vydru….a pod.  Možnost splouvání Vydry samozřejmě považujeme za malý úspěch po letech vyjednávání o dalších možnostech vodáckých aktivit v NPŠ, ale  Český svaz kanoistů stejně jako starostové šumavských obcí a další vždy usiloval a bude usilovat, aby toto mimořádné území zůstalo co nejvíce přístupné vodácké veřejnosti.  To vše při zachování úměrného zatížení ekosystému toku pro zachování příštím generacím.

Snažil jsem se být co nejstručnější, řada věcí , jednání , pochybností , podezření  apod. by možná stála za zmínku…..   Také mám na jazyku, že mi vadí, že „někdo“ napíše „udavačský“ dopis do Bruselu, a je nám  zaslán vytýkací dopis Evropské komise, když se mu nelíbí nějaké rozhodnutí našich orgánů. Ale už W.Ch. tuším řekl: „Demokracie je nejhorší způsob vlády, bohužel žádný lepší neznám.“

K tomu dodám………svoboda není libovůle bez odpovědnosti.

Za ČSK Jirka Mrkos